شارژر وایرلس اپل

نویسنده : نوید خراسانی ۱۷:۲۶:۰۲ ۱۴۰۰/۰۲/۱۹

شارژر وایرلس اپل

شارژر وایرلس اپل

هرکس که با دنیای فناوری آشنا باشد، کم و بیش اطلاعاتی درباره ی شارژرهای بی سیم شنیده است. امروز با عملکردهای اصلی آن آشنا میشویم.

این تکنولوژیِ پرسروصدا ، طرفداران و منتقدان زیادی را به دنبال خود کشانده است . اگر از این محصول استفاده نکرده یا آشنایی کامل نداشته باشید شاید تصور کنید که هیچ چیز بهتر از رهاشدن از دستِ کابل های کوتاهِ شارژ و اتصالی کردن و در هم آویختن سیم های آنها نیست. اما ... آیا واقعا این فناوری سراسر فایده است؟ آیا واقعا حاملِ هیچ نقصی نیست و آینده ی تکنولوژی را تحول خواهد بخشید ؟

همراه شوید تا این فناوری را از جهات مختلف زیرذره بین بگیریم ..

شارژر وایرلس برای ما این امکان را فراهم میکند که بدون نگرانی برای نبود کابل شارژر بتوانیم شارژِ تلفن همراه خود را (یا هر وسیله که دارای این قابلیت است) را تامین کنیم.

یعنی بدون رابط ، جریانِ برق را به دستگاه گیرنده منتقل میکند. اما اختراع این تکنولوژی محدود به جهان امروز نیست و بازگشت به دوره ی نیکولا تسلایِ خبره، یعنی سالِ 1891 دارد.
نیکولا تسلا قصد داشت برق را به‌ صورت بی‌سیم به سراسر دنیا انتقال دهد، رؤیاپردازی تسلا حتی فراتر از این هدف غیرممکن رفت و هدف بلندپروازانه و تصورگریز دیگری نیز در ذهن می پرواند که نظیر آن حتی در زمان کنونی هم تنها در فیلم های علمی تخیلی مطرح می شود. او قصد داشت نیروی برق را از این برج که با ارتفاعی درحدود 57 متر و قطر20.7 متر و در دهکده ی شورهام در نیویورک و در نزدیکی آبشار نیاگارا قرار داشت ، به صورت بی سیم به سراسر دنیا انتقال دهد و درواقع سیاره ی زمین را به میدان مغناطیسی تبدیل کند؛ اما متأسفانه به آرزوی خود نرسید و برج او هرگز تکمیل نشد و پس از تخریب شدن در سال 1917 برای همیشه به تاریخ پیوست.

البته قبل از تسلا مخترعان دیگری هم انتقال بی سیم نیرو را مورد بررسی قرار داده بودند. ویلیام هنری وارد در سال 1871 و میلن لومیس در سال 1872 طرحی را برای انتقال برق ارائه دادند که براساس نظریه ی موجود لایه ای از برق در جو در ارتفاع پایین شکل گرفته بود. این دو مخترع معتقد بودند که می توان از این لایه که کاملا دردسترس است! برای انتقال جریان برق در هوا برای شارژ باتری ها، تأمین نور، گرمایش و حتی تأمین نیروی حرکتی استفاده کرد.

توسعه ی فناوری های امواج مایکروویو قبل از آغاز جنگ جهانی دوم باعث شد در دهه ی 1960 دانشمندی به نام ویلیام براون بتواند برای بار اول موفق به انتقال برق در مسافت طولانی شود.

و در امتداد تلاش های این دانشمندان، سرانجام در سال 2007 شارژر وایرلس یا بی سیم برای نخستین بار در تاریخ تجاری سازی شد. و این نتیجه بخشی به خاطر آن بود که بالاخره در سال 2005 ، پژوهشگران موفق به ابداع روشی برای انتقال بی سیم نیرو شدند که استفاده عملی و همگانی از این فناوری را ممکن می کرد. سپس شرکت وای تریسیتی (WiTricity Corp) مسئولیت اجرای این اختراعِ به کار گرفته نشده را برعهده گرفت و آن را به یک فناوری کاربردی تبدیل کرد تا به امروز رسید که دیگر اکثرکمپانی های فناوری بزرگ دنیا ، دست به تولید این نوآوری با ویژگی های منحصر به فرد زدند.

لازم به ذکر است که اگر چه تسلا قصد داشت برق را از طریق هوا منتقل کند، اما این محصول دقیقا مانند آنچه تسلا آرزو میکرد نیست، در واقع منظور ما از «وایرلس» این است که   سطح شارژر و دستگاه حتماً باید در تماس با یکدیگر باشند! اما لازم نیست کابل به سوکت تلفن همراه متصل باشد.

حالا به انواع روش های انتقال بی سیم نیرو و شارژ دستگاه می پردازیم:

1. میدان نزدیک / غیر تابشی

به صورت القایی است و استانداردهای Qi و PMA بر این پایه شکل گرفتند.

اما این استاندارد ها چه هستن ؟؟؟

استاندارد Qi قابلیت هم کنش پذیری دارد یعنی می تواند ارتباط سازگار بین دو یا چند نرم افزار/ برند / ... مختلف را باهم در یک شبکه برقرار کند و اگر پد شارژر و دستگاه گیرنده ی آن برند های مختلفی داشته باشند اما هردو از استاندارد Qi پشتیبانی کنند ، میتوان از هردوی آنها استفاده کرد.

علاوه بر این در آینده هم  توانِ انتقال نیروی شارژ بی سیم Qi به 15 ولت و بعد از اون به 120 ولت در مسافت طولانی میرسد.

و اما استاندارد PMA یا Power Matters Alliance از خیلی لحاظات شبیه استاندارد Qi است ، مثلا ساختار هردو براساس اصول مغناطیسی القایی است اما تفاوت آشکارآنها در این است که گسترده ی فرکانس انتقال نیرو در استاندارد Qi ( تلفظ : چی) 100 تا 200 کیلوهرتز ولی در PMA دوبرابر این میزان می باشد.


2. اتصال خازنی : برای انتقال نیرو یک میدان الکتریکی در مقابل یک میدان الکتریکی مغناطیسی قرار میگیرد .

3. ارتباط میدان نزدیک از نوع القای مغناطیسی است که در آن یک لایه ی فیزیکی برای ایجاد ارتباط بی سیم بین دو دستگاه در مسافت کوتاه و یک میدان مغناطیسی کم قدرت و کوچک که قابل توسعه یافتن نیست ،بین آن دو موجود است.

در این روش می توان از برچسب NFC و بلوتوث برای انتقال شارژ بین دو گوشی استفاده کرد.

4. میان مغناطیسی/غیرتابشی (تشدید مغناطیسی)

شارژر بی سیم تشدید مغناطیسی یکی دیگه از روش هایی است در آن فرکانس تشدیدی دو سیم پیچ یکسان می شود و وقتی دستگاه فرستنده و گیرنده در کنارهم قرار میگیرند، نیرو از فرستنده به گیرنده منتقل میشود؛ فناوری AIR FUEL و AIR CHARGE براین پایه شکل گرفته اند.

اما فناوری Air Fuel چیست؟

فناوری هواسوختی یا Air Fuel ، استاندارد ترکیبی جدیدی است که از مشارکت سازمان PMA با گروه Alliance for Wireless Power (A4WP) ایجاد کرده است که برپایه ی اصل تشدید مغناطیسی است، و مقداری با دو فناوری Qi و MPA تفاوت دارند. لازم به ذکر است که توان انتقال نیرو در نسخه های اولیه این استاندارد 3.5 تا 6.5 وات بود ، اما اکنون به 50 ولت رسیده است .

اینک، مزایای شارژر وایرلس، دقیقا چیست ؟

همانطور که میدانید ، مشخص ترین فایده ی آن، رها شدن از کابل های متعدد است که به کررات و برای انواع ابزارها ، در زندگی ما دیده میشود، و کم شدنِ حتی یکی از همین کابل ها از اطراف ما، قطعا دور از لذت نیست .

مزیت دیگر آن نیز این است که درگاه شارژ فیزیکی، به تولید کنندگان دستگاه های مختلف اجازه می دهد تا یکی از منافذ بالقوه برای نفوذ آب، گرد و غبار و دیگر ترکیبات آسیب زا را ببندند و مانع ورود آنها به ابزار الکترونیکی شوند.

همچنین میتوان با تنظیم دستگاه ، طوری آن را به کار گرفت که در صورت پر شدن باتری، شارژ را به صورت خود به خود متوقف می سازد.

ولی معایب آن چیست؟

با تمام فواید و ویژگی هایش ، اما قطعا معایبی را هم به دوش میکشد؛ مثلا موبایل نباید از روی شارژر حتی ذره ای کنار برود و دقیقا باید بر هم منطبق باشند، ضمنا اگر گارد گوشی شما ضخیم باشد، برای شارژ شدن موبایل، باید گارد را از دستگاه جدا کرد.

و اینکه به نسبت شارژرهای معمولی، هزینه ی بیشتری باید برای آن پرداخت.

با همه ی اینها ، اگر قصد خرید شارژر وایرلس را داشته باشید، قطعا به توافق رسیدن بر سر انتخابِ برندِ آن راحت نیست.

امروز یکی از این برندهای معتبر را بررسی خواهیم کرد ..

پیشنهاد ما به شما شارژر بی سیم اپل میباشد که با عنوان MagSafe به بازار آمد.

MagSafe/مگ سِیف که از جنس آلومینیوم با رویه ی خیلی نرم پلاستیکی ساخته شده، دارای خاصیت آهنربایی است و برای آیفون 12 که در داخل آن هم از قطعات آهن ربایی استفاده شده است، کاربردی ست، زیرا این دو به راحتی بهم متصل می شوند.

و اما سرعت شارژشدن مگ سیف ها چطور خود را نشان میدهند؟

زمانی که از شارژر MagSafe برای شارژ آیفون 12 استفاده کنید. یک ساعت طول خواهد کشید تا آیفون 12 از شارژ %0 به شارژ %50 برسد. برای مقایسه باید بگوییم که زمانی که از آداپتور 20 واتی و کابل شارژ لایتنینگ به USB-C استفاده کنید. آیفون 12 شما در مدت نیم ساعت به شارژ %50 خواهید رسید.

البته شارژر MagSafe در مقایسه با شارژر های بدون سیم Qi که حداکثر دارای توان 7.5 وات هستند، فرایند شارژ شدن را به سرعت بیشتری انجام خواهد داد. اما برای دستیابی به سریع ترین سرعت شارژ شدن باید از آداپتور 20 واتی و کابل لایتنینگ به type-C استفاده کنید.

اگر در زمان شارژ شدن آیفون گرم شود سرعت شارژ شدن کاهش خواهد یافت. اپل در رابطه با این موضوع گفته است که اگر در زمان شارژ شدن آیفون به شدت داغ شود با رسیدن شارژ باتری به %80 فرایند شارژ شدن محدود خواهد شد. اپل همچنین توصیه کرده است که اگر آیفون شما در زمان شارژ شدن داغ شد آن را به همراه شارژر به محل خنک تری انتقال دهید.

درکل یعنی شدت جریان و ولتاژ خروجی این شارژر متناسب با آداپتور آن است.

و اما برای تمیز کردن مک سیف ها اپل اینچنین توصیه میکند:

اینکار را با دستمال های نرم و فاقد پرز انجام دهید همچنین می گوید که در زمان تمیز کردن این شارژراز پارچههایی تمیز کننده ی زبر و مواد پاک کننده استفاده نکنید.

و در زمان تمیز کردن از پاک کردن بیش از حد این شارژر با پارچه خوددارری شود زیرا ممکن است این شارژر آسیب ببیند و نباید از مواد سفید کننده برای تمیز کردن این شارژر استفاده کنید.

برای ضد عفونی کردن این شارژرها و تمیز کردن آن ها می توانید که از پد های آغشته به ایزوپروپیل الکل %70 استفاده کنید. ولی این کار را به گونه ای انجام دهید که رطوبت وارد دستگاه نشود.

این شارژر قابل استفاده برای AriPods Pro و گوشی های iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 11, iPhone SE (2nd generation), iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus (آیفون 8 به بالا) است زیرا شارژر MagSafe با فناوری Qi سازگار میباشد .

و در نهایت چنانچه از این محصول استفاده کردید ، تجربه ی خود را با ما در میان بگذارید ..

ارادتمند شما - مجموعه ی اورنج

تگ ها : شارژر وایرلس اپل شارژر وایرلس ایفون شارژر وایرلس تسلا وایرلس چیست وایرلس یعنی چی نیکولا تسلای مخترع تسلای مخترع شارژر وایرلس چگونه عمل میکند چگونگی عملکرد شارژر وایرلس استانداردهای Qi استاندارد Qi استانداردهای Qiو PMA استاندارد PMA شارژ سریع بی‌سیم 15 وات با پشتیبانی از استانداردهای Qi و PMA ایرپاد سونی مدل WF-SP808 ایرپاد بلوتوثی فروشگاه لوازم جانبی موبایل فروشگاه موبایل قیمت ایرپاد فروشگاه اسپیکر قیمت متفرقه لوازم جانبی موبایل اورنج ایرپادبلوتوثی سونی ایرپاد گوشی گوشی آیفونی گوشی اندرویدی قیمت انواع ایرپاد در سایت اورنج جانبی مشخصات انواع ایرپاد در فروشگاه اورنج جانبی خرید انواع ایرپادها در اورنج جانبی ایرپاد جی بی ال مدل T770TWS ایرپاد بلوتوثی فروشگاه لوازم جانبی موبایل فروشگاه موبایل فروشگاه ایرپاد لوازم جانبی موبایل اورنج لوازم جانبی موبایل لوازم جانبی موبایل مشهد قیمت انواع ایرپادها در سایت اورنج جانبی مشخصات انواع ایرپادها در فروشگاه اورنج جانبی خرید ایرپاد پخش لوازم جانبی در سایت اورنج جانبی قیمت مناسب ایرپاد در سایت اورنج جانبی لوازم جانبی موبایل لوازم جانبی موبایل مشهد اورنج جانبی موبایل شارژ گوشی لوازم جانبی موبایل در مشهد لوازم جانبی اورنج مشهد اورنج جانبی بزرگترین پخش لوازم جانبی کامپیوتر در مشهد لوازم جانبی کامپیوتر مشهد لوازم جانبی موبایل مشهد لوازم جانبی موبایل اصلی خرید عمده فلش و مموری خرید عمده لوازم جانبی کامپیوتر اصل اصلی گلس نانو لوازم جانبی کامپیوتر لوازم جانبی کامپیوتر گیمینگ گلس دوربین کاور گوشی گارد گوشی گلس گارد پخش اصلی لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر خرید اصلی خرید گلس سرامیکی فلش اصلی هدست بلوتوث گلس نانو فلش اصلی خرید عمده شارژر همه کاره عمده لوازم جانبی موبایل خرید عمده پاور بانک خرید عمده گلس خرید عمده اسپیکر خرید عمده هندزفری خرید عمده باتری موبایل خرید عمده هدفون فروش عمده لوازم جانبی موبایل و کامپیوتری اورنج پاوربانک اصل هندزفری هندزفری شیائومی هندزفری آیفون هندزفری اپل هندزفری گردنی handsfri لوازم جانبی موبایل در لینکداین لوازم جانبی موبایل در لینکدین لوازم جانبی موبایل سامسونگ لوازم جانبی موبایل شیائومی لوازم جانبی هواوی لوازم جانبی ایفون لوازم جانبی اپل لوازم جانبی موبایل مشهد لوازم جانبی کامپیوتر لوازم جانبی کامپیوتر گیمینگ لوازم جانبی کامپیوتر در مشهد لوازم جانبی تبلت در مشهد جانبی لوازم جانبی موبایل سلیکونی شیائومی کابل مگنتی سه کاره قاب فانتزی گلس دوربین کاور گوشی تعویض گلس موبایل دیجی پلاس فروشگاه اینترنتی دیجیکالا ایمالز ترب کاوان کالا دیجیتال مارکتینگ محصولات پرووان ProOne proone وبلاگ وبلاگ اورنج فناوری Air Fuel مقایسه ایرپاد سونی و جی بی ال مقایسه ایرپاد SONY و JBL

درباره نویسنده

نوید خراسانی

نوید خراسانی

وبلاگ فروشگاه لوازم جانبی موبایل اورنج جانبی

مطالب مرتبط