تفاوت شارژر فست با شارژر معمولی – کدام یک برای باتری تلفن همراه مناسب تر است؟

نویسنده : محدثه حسینی ۱۱:۰۴:۲۶ ۱۴۰۰/۰۴/۱۹

تفاوت شارژر فست با شارژر معمولی – کدام یک برای باتری تلفن همراه مناسب تر است؟

شارژر فست در مقابل شارژ معمولی

 

به طور کل تمام گوشی های هوشمند قابلیت شارژ سریع را دارند، اما این موضوع برای باتری تلفن شما چه مفهومی دارد؟

قبل از شارژ سریع، ما از شارژ عادی استفاده میکردیم که به آن شارژ آهسته هم می گویند. بدون شک شارژ فست طبیعی نیست و قطعا بر روی باتری موبایلتان اثراتی می گذارد که در این مطلب قرار هست  در مورد تمامی مزایا و معایب شارژ فست در مقابل شارژ معمولی اطلاعات مفیدی  کسب کنید.

در شارژ معمولی از مقدار ولتاژ دقیق و مشخصی برای شارژ باتری استفاده می شود. این مقدار ولتاژ به اندازه ای است که باعث می شود برق به طور مداوم و یکسره به باتری شما متصل باشد.

 

شارژ سریع چگونه کار می کند ؟

 

تصور کنید که یک شارژر معمولی برای شارژ تلفنتان مقدار 3 ولت استفاده می کند.در همین حالت اگر از شارژ سریع استفاده کنید مقدار خیلی بیشتر از 3 ولت  برای شارژ موبایل استفاده می کند که منجر به انتقال جریان برق بیشتری به باتری شما می شود و در نتیجه موبایل شما با سرعت بیشتری شارژ خواهد شد.

در یک جمله اگر بخواهیم طرز کار شارژر سریع راتوضیح دهیم می توان گفت یک شارژر سریع برای شارژر باتری بیش از حد نرمال برق مصرف می کند.

بعد از مدتی که شارژر فست به گوشی تان متصل باشد بیشتر شبیه به شارژر های معمولی می شود. این موضوع را شاید خودتان هم احساس کرده باشید که زمان رسیدن به 60 یا 80 درصد بسیار سریع اتفاق می افتد اما برای رسیدن به 100 درصد مقدار زمان بیشتری طول می کشد

این قابلیت شارژر که ولتاژ خود را بعد از مدتی ثابت نگه می دارد یک مکانیسم ایمنی است که از آسیب رساند به باتری تلفن همراه تان جلوگیری می کند.

 

شارژ فست برای هر گوشی جواب می دهد؟

 

 

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر ! شارژ سریع یا فست برای هر موبایلی مناسب نیست.

برای استفاده از شارژر سریع باید گوشی همراه تان هم از قابلیت شارژ فست پشتبانی کند، منظور از شارژ، کابل و آداپتور است که هردوباید قابلیت فست را داشته باشند.در غیر اینصورت حتی اگر شارژر فست را به تلفن همراهی که این قابلیت را ندارد متصل کنید، شارژ سریع اتفاق نمی افتد.

 

آیا شارژر سریع باعث آسیب رسیدن به باتری تلفن همراه می شود؟

 

در یک کلمه بله، اما باید بدانید روند آسیب رساندن به باتری بسیار کند اتفاق می افتد بنابراین زیاد جای نگرانی نیست.شارژر فست گرمای بیشتری تولید میکند که باعث گرم شدن باتری گوشی می شود. با این افزایش دما،عمر باتری کاهش می یابد.امروزه تلفن های هوشمند قابلیت های خاصی برای کاهش دما و محافظت از باتری در داغ شدن دارند که در ادامه این قالبلیت را  برایتان توضیح داده ایم:

زمانی که دما به یک نقطه حساس میرسد، گوشی هوشمند تان یک سیگنال به شارژ ارسال می کند و سپس مقدار ولتاژ کم می شود. با کم شدن ولتاژ، گرمای تولید شده کاهش می یابد و باتری به دمای طبیعی خود می رسد.

دلایل دیگری که عمر باتری موبایلتان را کاهش میدهد عبارتند از :

 

  • گوشی همراه تان را بعد از تخلیه کامل باتری شارژ کنید (به این معنا که به 0% درصد برسد و خاموش شود).این موضوع باعث کم شدن عمر باتری می شود.
  • تلفن خود را به تعداد دفعات بسیار شارژ کنید. این امر باعث کم شدن تعداد چرخه تخلیه شارژر در نتیجه کاهش عمر باتری می شود.
  • اگر برای زمان زیادی است که از گوشی همراه تان استفاده می کنید و باتری آن قدیمی شده باید توقع کمتری نسبت به عمر و ظرفیت آن داشته باشید.

 

بسیار به این موارد توجه کنید و سعی کنید از انجام آنها دست بکشید زیرا باتری تلفن های امروزه قابلیت جا به جایی ندارند و تعویض باتری برایتان سخت خواهد بود.

 

نکات مثبت شارژر فست یا سریع

 

 

در این قسمت سه ویژگی مهم شارژر فست را بازگو میکنیم :

با شارژ سریع تر گوشی همراه، در زمان خود صرفه جویی می کنید

با داشتن شارژر فست می توانید گوشی همراه خود را سریع تر شارژ کنید و سریعتر به کارهای خود برسید.با شارژر معمولی گوشی همراه تان حدود 4-5 ساعت طول خواهد کشید تا شارژ شود اما با شارژر فست می توانید این زمان را به کمتر از 3 ساعت برسانید.

سخت افزار و نرم افزار بهتر

گوشی های هوشمند با خاصیت کاهش دمای باتری، باعث می شوند که از آسیب جدی به باتری و اجزای داخلی گوشی همراه جلوگیری کنند، این قابلیت با روی کار آمدن شارژر های فست  مورد توجه بسیاری قرار گرفت و هرروز آن را بهبود می دهند.

افزایش زمان استفاده از تلفن های هوشمند

اگر باتری سریع شارژ شود می توانید زمان بیشتری از تلفن هوشمند خود استفاده کنید و به کارهایتان برسید.

بعضی افراد هنگام متصل بودن شارژر به گوشی از آن استفاده می کنند اما این کار به شدت برای باتری مضر است و به آن آسیب می رساند. با شارژ سریع می توانید در کمتر از 45 دقیقه تلفن خود را به حد 50-60 درصد برسانید و بدون نگرانی کارهای مهم خود را انجام دهید.

 

نکات منفی شارژ سریع

 

در این قسمت سه عیب مهم شارژر فست را بازگو میکنیم :

باتری تلفن شما به آرامی آسیب می بیند

شارژ سریع با تولید گرمای زیاد، باعث بالا رفتن دمای باتری می شود و در نتیجه باتری آسیب می بیند. حتی اگر مکانیزم های سخت افزاری و نرم افزاری ویژه ای برای کاهش دمای باتری وجود داشته باشد اما بازهم باعث گرم شدن باتری می شود.تلفن های هوشمند از باتری های لیتیوم یونی استفاده می کردند که تعداد مشخصی چرخه تخلیه شارژ (500-300) داشتند تا وفتی که بی مصرف شدند. با شارژر فست می دانید که می توانید به سرعت تلفن خود را شارژ کنید بنابراین به طور مکرر از تلفن خود استفاده می کنید و این باعث می شود دوباره آن را شارژ کنید.این شارژ و تخلیه زیاد باعث کاهش عمر باتری می شود.

نمی توانید تلفن خود را با شارژر های دیگر شارژ کنید

تلفن های هوشمندی که از شارژ سری پشتیبانی می کنند با مارک شارژر خاص خودشان عرضه می شوند و شما نمی توانید موبایل خود را با دیگر شارژرهای سریع یا شارژر های معمولی شارژ کنید.

تلفن های هوشمند با شارژ فست قیمت بالایی دارند. گوشی های هوشمند با شارژ سریعتر توربو یا قابلیت شارژ سریع به طور اساسی قیمت بالاتری دارند.

 

مزایای شارژ معمولی یا نرمال

 

باتری بیشتر دوام می آورد

برخلاف شارژ سریع، شارژ عادی میزان یکسانی ولتاژ تامین می کند و گرمای بیش از حد تولید نمی کند. از آنجایی که گرمای کمی تولید می شود عمر باتری تحت تاثیر قرار نمیگیرد و باعث طولانی تر آن می شود.

استفاده معقول از تلفن های هوشمند

با شارژ معمولی می دانید که شارژ کامل باتری زمان زیادی طول میکشد بنابراین از مصرف زیاد تلفن همراه اجتناب می کنید.این چرخه های شارژدهی را کنترل می کند و عمر باتری را افزایش می دهد.

مقرون به صرفه

هزینه گوشی های هوشمند با شارژ معولی کمتر از تلفن های شارژ سریع است. این امر آنها را به گزینه های مقرون به صرفه تبدیل کرده است.

 

معایب شارژ معمولی

 

شارژ طولانی

هر چه باتری شما ظرفیت بیشتری داشته باشد مدت زمان شارژ آن هم طولانی تر می شود.این بدان معناست که قبل از استفاده از گوشی موبایل برای کارهای طولانی منتظر شارژ آن شوید.

شما نمی توانید تلفن خود را برای استفاده سنگین قراردهید

شارژ تلفن های هوشمند با شارژ معمولی بسیار بیشتر طول می کشد بنابراین نمی توانید تلفن خود را به شدت مورد استفاده قراردهید چرا که این کار باعث می شود باتری شما سریع تخلیه شود و دوباره نیاز به شارژ پیدا کند.

 

آموزش غیرفعال کردن شارژر فست

 

اگر ترجیح می دهید که از شارژ معمولی به جای فست استفاده کنید مراحل زیر را دنبال کنید :

  1. تنظمیات
  2. قسمت استفاده از باتری یا گزینه شارژ سریع
  3. گزینه شارژ سریع را خاموش کنید تا این قابلیت غیرفعال شود.

 

شارژ فست یا معمولی؟ کدام یک بهتر است؟

 

هم شارژ فست و هم شارژ معمولی هرکدام مزایا و معایب خود را دارند.

با شارژ فست می توانید در مدت زمان 40 دقیقه تلفن هوشمند خود را به سرعت شارژ کنید. این قابلیت باعث صرفه جویی در وقت شما می شود. همنچنین دیگر نگران سریع تخلیه شدن باتری نمی شوید و خیالتان راحت تر است. حتی اگر شارژ فست عمر باتری شما را کاهش دهد، روند کار انقدر کند است که شاید اصلا متوجه آن نشوید. اگر مدت زمان شارژ تلفن همراه تان برایتان خیلی مهم نیست و از آن برای استفاده روزمره استفاده می کنید، شارژر معمولی برای شما گزینه مناسبی است. تلفن های دارای شارژ سریع مکان شارژ سریع دارند و هم به طور خودکار شارژ عادی را فعال می کنند.

بنابراین پیشنهاد می شود که به سراغ گوشی های هوشمند با قابلیت شارژ فست بروید و از این قابلیت جذاب استفاده کنید.

برای دیدن نمونه و خرید شارژر های فست و معمولی روی لینک کلیک کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط