باتری جدید لیتیوم گوگردی، نسل جدید باتری موبایل

نویسنده : نوید خراسانی ۱۹:۲۶:۱۷ ۱۴۰۰/۰۱/۱۷

باتری جدید لیتیوم گوگردی، نسل جدید باتری موبایل

باتری موبایل جدیدی که می تواند گوشی شما را به مدت پنج روز شارژ نگه دارد.

باتری جدید لیتیوم گوگردی، نسل جدید باتری موبایل

 

یک باتری موبایل لیتیوم گوگردی با ظرفیت فوق العاده بالا می تواند منجر به کاهش شدید مصرف برق در اتومبیل و حتی ذخیره انرژی در شبکه تامین برق نیز شود.

مهدخت شیبانی و همکارانش در دانشگاه موناش ملبورن استرالیا باتری با ظرفیت پنج برابر باتری های لیتیوم یون تولید کرده اند. این باتری برای بیش از ساعتها شارژ 99 درصدی را حفظ می کند و یک گوشی هوشمند معمولی نیز به راحتی می تواند گوشی را برای پنج روز شارژ نگه دارد.

شیبانی می گوید: تا به امروز مشکل باتری های لیتیوم گوگرد این بوده که ظرفیت الکترود گوگرد به حدی زیاد بوده که در چرخه های شارژ و تخلیه شارژ این الکترود از هم فرو می پاشید و انرژی لازم برای باقی ماندن شارژ به سرعت از بین می رفت. "الکترود که از هم بپاشد در نتیجه باتری موبایل نیز به سرعت از بین می رود."

باتری موبایل

این اتفاق زمانی می افتد که الکترود گوگرد در چرخه ی شارژ و تخلیه ی شارژ، منبسط و منقبض شود. این امر حدودا و تا 78 درصد باعث تغییر حجم باتری موبایل می شود. این تغییر میزان در الکترودهای موجود در باتری های لیتیوم یون که شارژ ماشین های الکتریکی و گوشی های هوشمند را تأمین می کنند نیز اتفاق می افتد، اما هشت برابر از میزان الکترود گوگرد کمتر است. برای همین هم باتری های لیتیومی تا کنون از کار نمی افتاد.

محققان برای جلوگیری از تجزیه الکترود در باتری لیتیوم گوگرد، فضای بیشتری برای ذرات گوگرد در نظر گرفتند تا انبساط و انقباض به راحتی در داخل باتری اتفاق بیفتد. معمولاً در باتری های لیتیوم گوگرد مواد اضافه ای وجود دارد که اتم ها را به یکدیگر متصل می کند این امر باعث می شود تا باتری موبایل به آسانی ترک نخورد. شیبانی و تیم او از مقدار کمی ماده اتصال دهنده پلیمر در الکترود لیتیوم گوگرد ساخت خود استفاده کردند و باعث شدند تا ساختارهای موجود فاصله بیشتری بین ذرات گوگرد ایجاد کنند.

این پلیمر به جای یک شبکه متراکم، یک سری پل بین ذرات ایجاد می کند که این امر مقاومت باتری موبایل در برابر ترک خوردگی را با توانایی تخلیه مقدار زیادی انرژی متعادل می کند.

شیبانی می گوید این باتری لیتیوم گوگرد ساخته شده در دانشگاه موناش به شدت هزینه باتری های الکتریکی چه در اتومبیل باشد و چه در گوشی باشد و چه ذخیره انرژی شبکه را در بر داشته باشد کاهش می دهد زیرا گوگرد فراوان و بسیار ارزان است.

باتری موبایل

مشکلات باتری لیتیوم گوگرد

با این حال ، باتری های لیتیوم گوگرد ممکن است با مشکلات خاصی مانند باتری های یون لیتیوم روبرو شوند. اکسیدهای فلزی موجود در باتری های لیتیوم یون به طور معمول نیکل، کبالت یا منگنز است که هم گران هستند و در حال تمام شدن نیز هستند. آنها همچنین دارای مشکلات خاص دیگری نیز هستند که بیشتر جنبه ی اخلاقی دارد: به عنوان مثال بخش قابل توجهی از کبالت موجود در این باتری ها توسط کودکان معدنچی در جمهوری دموکراتیک کنگو تأمین می شود.

شيباني مي گويد: "براي داشتن منبع انرژي بسيار ارزانتر و باتري هایي با مشکلات کمتر، ما به نوعی سیستم ذخیره انرژی کاملا جدید نیاز داریم." کارشناسان اورنج جانبی، یکی از تخصصی ترین فروشگاههای لوازم جانبی موبایل می توانند شما را در خرید آنلاین از این فروشگاه یاری دهند. شما می توانید باتری موبایل مناسب با گوشی خود را با قیمت و کیفیتی مناسب تر از بازار از اورنج جانبی تهیه نمایید.

 

درباره نویسنده

نوید خراسانی

نوید خراسانی

وبلاگ فروشگاه لوازم جانبی موبایل اورنج جانبی

مطالب مرتبط